Naujienos

Atgal
 Atgal

Jaunieji tyrėjai iš Kinijos grįžo su antros ir trečios vietos apdovanojimais

Įkelta 2018-08-21

Daugiau nei tūkstantis jaunųjų tyrėjų iš 44 šalių savo atliekamus tyrimus pristatė Kinijoje vykusiame Mokslo ir technologijų inovacijų konkurse paaugliams CASTIC 2018 (angl. China Adolescents Science & Technology Innovation Contest). Konkursas vyko rugpjūčio 14–20 dienomis Čongčinge. Lietuva Kinijoje pristatė du projektus – abu jie pateko tarp laimėtojų.

Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai Viktorija Juščenko ir Rytis Skamarakas konkurse apdovanoti sidabro medaliu. Jie pristatė tiriamąjį darbą „Didžiosios ugniažolės (Chelidonium majus) ekstraktų poveikis mikroskopinių grybų sukeltoms infekcijoms“.

„Konkurse pristatėme tiriamąjį darbą, kuriuo siekėme atskleisti didžiosios ugniažolės ekstraktų savybes bei jų pritaikymą kliniškai svarbių grybų augimo slopinimui. Tačiau, mano manymu, svarbiausia buvo ne antra prizinė vieta, bet nauji draugai ir įspūdžiai, kurių buvo daug ir nuostabių. Kelionė į Kiniją – CASTIC 2018, buvo vienas geriausių mano gyvenimo įvykių“,– įspūdžiais pasidalino Viktorija Juščenko.

Įgyta patirtimi džiaugėsi ir jos projekto partneris Rytis. „Dalyvavimas CASTIC konkurse Kinijos mieste Čongčinge davė labai daug. Pirma, neįkainojamos patirties įgijau su Viktorija pristatydamas darbą tiek komisijai, tiek vietos bendruomenei. Antra, susidraugavau su nemažai dalyvių iš kitų valstybių. Dauguma jų šiltos ir šviesios asmenybės, o jų projektai rodo nemenką susidomėjimą ir rūpestį aplinka, žmogaus sveikata, įdomūs jų pasirinkti būdai spręsti pasauliui aktualias problemas. Dar buvo malonu pažinti tolimą ir savotišką Kinijos kultūrą, šalies gyventojai – labai paslaugūs ir draugiški. Itin džiaugiuosi, kad turėjau galimybę įsilieti į daugiakultūrę aplinką – laikas, praleistas su jaunimu iš viso pasaulio, kuriam rūpi pasaulio ateitis, suteikė daug laimės ir vilties“, – sakė būsimasis vienuoliktokas.

Trečioji vieta atiteko Ugnei Steponavičiūtei ir Domantui Burbai iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos „Jonizuoto oro įtaka augalų augimo stimuliavimui ar slopinimui“. „Mūsų darbo tikslas –   skatinti arba slopinti augalų augimą, naudojant jonizuotą orą. Per CASTIC susipažinau su bendraminčiais iš įvairiausių tautų, apsikeičiau idėjomis. Kinija buvo labai įdomi: šio krašto gyvenimas labai skiriasi nuo Lietuvos. Ši kelionė buvo tikrai neužmirštama ir naudinga patirtis“, – pasakojo Domantas Burba.

Tuo tarpu Ugnė Steponavičiūtė pasidalino, kad labiausiai ją džiugino saugi ir draugiška aplinka: „Įvairių kultūrų skirtumas didelis, bet buvo tik įdomiau, nes dėl diskusijų apie tuos skirtumus užsimezgė draugiški ryšiai su konkurso savanoriais ir dalyviais iš kitų šalių, kurių labiausiai ir pasiilgsiu. Sudėtingesnė – darbo pristatymo ir gynimo dalis, bet tai tikrai gera patirtis ateičiai“.

Konkurse pristatyti darbai apėmė skirtingas mokslo sritis: biomediciną, biochemiją ir molekulinę biologiją, mikrobiologiją, botaniką ir zoologiją, kompiuterių mokslą ir inžineriją, aplinkosaugą, botaniką, fiziką ir astronomiją, matematiką ir socialinius mokslus.

Nors darbotvarkė buvo labai užimta ir intensyvi, po darbo milžiniškame Čongčingo EXPO centre jaunieji tyrėjai aplankė senąją kinų kultūrą menančias miesto vietas, šiandien tapusias žmonių, maisto kvapų ir suvenyrų pilnomis prekyvietėmis, pavaikštinėjo naktį visomis spalvomis šviečiančioje centrinėje dalyje, lankėsi ir su technologijų raida ir ateities inžinerija susipažino Robotų parke.

Šis konkursas mokiniams suteikia galimybę išbandyti savo jėgas multikultūrinėje aplinkoje ir įsivertinti savo atliekamų darbų aktualumą ir konkurencingumą tarptautiniu mastu, skatina pažinti kitų šalių kultūras, užmegzti ryšius su jaunaisiais tyrėjais iš viso pasaulio, lavina tiriamojo darbo, socialinius ir komunikacinius gebėjimus.

Nuotraukos
 

© 2003-2017 ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas