Naujienos

Atgal
 Atgal

Prieš žiemos šventes – mokinių idėjų mugė

Įkelta 2017-12-16

Gražia tradicija prieš didžiąsias metų šventes tapusi tiriamųjų darbų idėjų mugė šiemet vėl į Vilnių sukvietė visą būrį jaunųjų tyrėjų. 

Savo mokslines idėjas ar jau pradėtus tyrimus stendiniais pranešimais pristatė 32 mokiniai iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Jaunieji tyrėjai turėjo puikią progą pasitikrinti jų perspektyvumą, mat idėjas vertino, mokiniams ir jų vadovams patarimų negailėjo šalies mokslo centruose ir universitetuose dirbantys mokslininkai.

Mokiniai į mugę atsivežė idėjų, kaip pasitelkus įvairių augalų ekstraktus kovoti su mikroorganizmais, ilgiau išlaikyti daržoves ir vaisius šviežius, skatinti augalų augimą. Pristatė edukacinio magnetinio teatro, mažosios vėjo jėgainės, alternatyvaus saulės modulio, kuris gamintų elektros energiją, inovatyvios tekstilės, suyrančių ir todėl draugiškų aplinkai biologinių žvejybos masalų idėjų projektus. Jaunieji tyrėjai taip pat norėtų išsiaiškinti, ar veido emocijų stebėjimas gali padėti nustatyti ankstyvos stadijos depresiją, ar katastrofų dažnis yra tiesiogiai susijęs su teritorijoje įvykusiomis gamtinio pobūdžio nelaimėmis, kokį poveikį jonų koncentracija turi įvairiems biologiniams procesams, taip pat – tyrinėti statybines medžiagas, ieškoti būdų, kaip išsaugoti kopų augalus ir pritaikius tinkamus inkilus padidinti paukščių – paprastųjų klykuolių – populiaciją.  

Šiemet renginyje buvo pakviesti dalyvauti 5–11 klasių mokiniai. Nors pačių mažiausiųjų mokinių darbų sulaukta nedaug, bet aštuntokai ir devintokai idėjų mugėje dalyvavo aktyviai. 

„Nudžiugino, kad puikiai pasirodė pirmą kartą dalyvavę jaunesnių klasių mokiniai – nustebino jų profesionalumas ir išmanymas, ką nori tyrinėti, – auga nemažai perspektyvių jaunųjų tyrėjų. Vyresniesiems – vienuoliktokams – siūlau nebesiblaškyti ir susikoncentruoti į pasirinktą temą, nebesiplėsti ir konkretinti savo tyrimą, atsižvelgti į ekspertų patarimus. Svarbu nepamiršti, kad mokslo be kritinio požiūrio nebūna, todėl nepykite, jei sulaukėte griežtesnių pastabų ar kritikos. Ir dar noriu priminti, kad tokie renginiai kaip idėjų mugė – pirmiausiai skirti bendravimui. Svarbu ne tik pristatyti savo darbą, dar svarbiau pasižiūrėti, kokius tyrimus atlieka kiti mokiniai, diskutuoti ne tik su mokslininkais bet ir tarpusavyje“, – kalbėjo ekspertų komisijai vadovavęs prof. Vladas Vansevičius. 

Idėjų mugė – laikas ir erdvė gauti naudingų praktinių patarimų, patobulinti darbo pristatymo įgūdžius, įgyti naujų tiriamojo darbo metodikos žinių ir pabendrauti su bendraminčiais. 

Vienuoliktokė Ieva iš Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro labiausiai džiaugėsi ekspertų konsultacijomis: „Tai mano pirmoji idėjų mugė. Naudingiausias dalykas – ekspertų patarimai, kurie labai padėjo išsigryninti tyrimo kryptį. Įdomu susipažinti ir su kitų mokinių idėjomis, padiskutuoti tarpusavyje“, – įspūdžiais apie idėjų mugę dalinosi mergina, pristačiusi projektą „Maisto papildų įtaka augalų augimui“. 

Ne vienus metus su jaunaisiais tyrėjais dirbanti, mokslinių darbų konkursams jiems padedanti pasiruošti Kauno jėzuitų gimnazijos mokytoja ekspertė Rigonda Skorulskienė įsitikinusi, kad idėjų mugė reikalingas ir naudingas renginys: „Idėjų mugėje vaikai gauna konkrečių pastabų, pasiūlymų ir patarimų iš mokslininkų. Gerai, kad šiemet tuose pokalbiuose su mokslininkais dalyvauja ir mokytojai, jie irgi gali pasitikslinti, išsiaiškinti, kas kelia klausimų, ir taip efektyviau planuoti tyrimą ir jo eigą. O efektyviai planuoti svarbu, nes vaikai šiandien labai užimti, sunku juos įtraukti, motyvuoti atlikti tiriamuosius darbus. Kaip juos paskatinti? Aš manyčiau, kad šiais metais atsiradęs Brandos darbas galėtų būti prilygintas sėkmingam mokinio dalyvavimui Jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape – tai būtų rimta paskata daryti tiriamuosius darbus ir aktyviau dalyvauti šiame konkurse“, – sakė R. Skorulskienė. 

Šiemet, kiek pasikeitus idėjų mugės formatui, mokiniai ne tik individualiai diskutavo su mokslininkais, pristatė savo idėjas mugės svečiams, bet ir dalyvavo kūrybiškumo dirbtuvėse, klausėsi Valstybinio patentų biuro atstovo Povilo Paliuko-Medeckio paskaitos „Prekių ženklai, dizainas bei patentai“. 

Idėjų mugė gruodžio 15–16 dienomis vyko Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre. 

Tikimės, kad šis renginys padės mokiniams plėtoti tiriamuosius darbus ir sėkmingai pasiruošti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniam etapui.


 

© 2003-2017 ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas