Naujienos

Atgal
 Atgal

ES jaunųjų mokslininkų konkurse – puikūs mūsų atstovų pasiekimai

Įkelta 2015-09-21

Milane vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse apdovanoti trys iš keturių Lietuvos atstovų pristatytų darbų!

Gabrielė Bumbulytė ir Lukas Petreikis (Palangos senosios gimnazijos absolventai, vadovė Danguolė Baranauskienė) už biologijos srityje pristatytą darbą „Aruodinio straubliuko (Sitophilus granarius L.) elgesio modifikacija, panaudojant natūralius augalinius ekstraktus ir fizikinius veiksnius“ apdovanoti specialiu Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro prizu – vienos savaitės stažuote Jungtinių tyrimų centro institute Isproje, Italijoje. Po ne vienus metus trukusio tiriamojo darbo jaunieji mokslininkai sukūrė takelių metodą, leidžiantį stebėti ir įvertinti kasmet daug derliaus sunaikinančių vabalų elgseną, ir pristatė aruodinių straubliukų elgesio tyrimą bei unikalų jų kontrolės metodą naudojant augalų ekstraktus.

Gretai Patkauskaitei (Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija, vadovė Valentina Rakužienė) už aplinkos tyrimų srities darbą „Kaštoninių keršasparnių (Cameraria ohridella) atbaidymas / naikinimas kvapiąja pelargonija (Pelargonium odoratissimum)“ atiteko 2000 eurų piniginis prizas. Prizas, kurį įsteigė viena didžiausių Italijos energetikos, aplinkos ir šildymo sistemos sektoriaus kompanijų „A2A“, skirtas už praktinį problemos sprendimą tvarios aplinkos, energijos vartojimo efektyvumo ir atsinaujinančios energetikos srityje. Greta ėmėsi spręsti tiek Lietuvoje, tiek Europoje aktualią kovos su kaštoninėmis keršasparnėmis problemą. Tyrimu nustatyta, kad kaštonų lapai, paveikti kvapiosios pelargonijos ištrauka, yra mažiau pažeidžiami šių vabzdžių ir yra žalesni, nei nepaveikti ja, ir kad ištraukos veiksmingumas priklauso nuo ištraukos koncentracijos: kuo koncentracija didesnė – tuo ji efektyvesnė ir geriau atbaido kenkėjus.

Pijus Žagrakalys ir Simonas Pranys (Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos absolventai, vadovė Valentina Rakužienė), pristatę darbą „Žemo dažnio virpesių įtaka sėklų dygimui ir augalo vegetacijai“, tapo laimėtojais specialiai pasaulinei parodai EXPO 2015 skirtoje maisto kategorijoje. Jiems atiteko nešiojamieji kompiuteriai, vienos dienos vizitas į Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro institutą Isproje ir kvietimas į parodos EXPO 2015 uždarymo ceremoniją. Jaunieji mokslininkai įrodė, kad žemu dažniu prieš daiginimą paveiktos sėklos greičiau sudygsta, iš tokių sėklų ankstyvosios vegetacijos metu užauginama daugiau žaliosios masės. Šis metodas gali būti naudingas žemdirbystėje, nes leidžia pagreitinti sėklų dygimą ir taip sutrumpinti augimo laiką. Tai ypač aktualu auginant augalus, kurių dygimo metas sutampa su nepalankiomis meteorologinėmis sąlygomis. 

Lietuvai taip pat atstovavo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos absolventai Ligija Andrijauskaitė ir Karolis Šikšnys su darbu „Žemo ir aukšto dažnio akustinių bangų poveikis mikromicetų struktūrai ir mikotoksinams“ (vadovė Valentina Rakužienė).

Lietuvos mokiniai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvauja nuo 1997 m. ir pastaraisiais metais pasiekia ypač gerų rezultatų. Šiemet Lietuvos atstovų pelnytų apdovanojimų skaičius išaugo iki septyniolikos.  

Nuotraukos
 

© 2003-2017 ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas