Naujienos

Atgal
 Atgal

Paskelbti 2015 metų ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laureatai

Įkelta 2015-04-03

Balandžio 3 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje apdovanoti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai. 

Baigiamajame ture, vakar vykusiame Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, buvo pristatyta 19 darbų, iš kurių mokslininkų komisija atrinko keturis geriausius. Nacionalinio etapo nugalėtojai atstovaus Lietuvai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, rugsėjo 17–22 dienomis vyksiančiame Milane (Italija). 

Konkurso pirmosios vietos laimėtojais paskelbti: 

Palangos senosios gimnazijos mokiniai Gabrielė Bumbulytė ir Lukas Petreikis už darbą „Aruodinio straubliuko (Sitophilus granarius L.) elgesio modifikacija, panaudojant natūralius augalinius ekstraktus ir fizikinius veiksnius“ (darbo vadovė Danguolė Baranauskienė). Darbo tikslas – įvertinti aruodinio straubliuko, vieno dažniausiai sutinkamų sandėliuojamų grūdinių kultūrų kenkėjų Lietuvoje, gadinančio varpinių kultūrų grūdus, miltus, sėlenas, elgsenos pokyčius, indukuojamus natūralių cheminių ir fizinių veiksnių. Po ne vienus metus trukusio tiriamojo darbo jaunieji mokslininkai sukūrė takelių metodą, leidžiantį stebėti ir įvertinti vabalų elgseną, ir pristatė aruodinių straubliukų elgesio tyrimą bei unikalų jų kontrolės metodą naudojant augalų ekstraktus. 

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientai Pijus Žagrakalys ir Simonas Pranys už darbą „Žemo dažnio virpesių įtaka sėklų dygimui ir augalo vegetacijai“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė). Darbe nagrinėjama žemo dažnio garsinių virpesių įtaka augalų sėklų dygimo dinamikai bei augalo ankstyvajai vegetacijai. Augalų fenologinėms fazėms ir su tuo susijusiam jų produktyvumui didelę įtaką turi vegetacijos pradžia, sėjos ar sodinimo laikas. Nuo 2013 m. atliekamu tyrimu gimnazistai įrodė, kad žemu dažniu prieš daiginimą paveiktos sėklos greičiau sudyksta, iš tokių sėklų ankstyvosios vegetacijos metu užauginama daugiau žaliosios masės. Šis tyrimas gali padėti žemdirbystės versle, nes leidžia pagreitinti sėklų sudygimą ir taip sutrumpinti produkto augimą. Tai ypač aktualu auginant augalus, kurių dygimo metas sutampa su nepalankiomis meteorologinėmis sąlygomis. 

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientai Ligija Andrijauskaitė ir Karolis Šikšnys už darbą „Žemo ir aukšto dažnio akustinių bangų poveikis mikromicetų struktūrai ir mikotoksinams“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė). Jaunieji mokslininkai savo darbe tyrė labiausiai aplinkoje paplitusius pelėsius ir kokią įtaką jų susidarymui, augimui bei išskiriamų mikotoksinų kiekiui turi išorės veiksniai – įvairūs paviršiai, pelėsio paveikimas skirtingo dažnio bangomis, apšvietimas skirtingo spektro šviesa. L. Andrijauskaitė ir K. Šikšnys mano, kad jų tyrimo rezultatai gali būti pritaikomi diegiant ventiliacijos sistemas bei kondicionierius, nes šiose vietose sunku išnaikinti pelėsį cheminiais būdais, todėl, pavyzdžiui, būtų galima pritaikyti žemo ir aukšto dažnio akustinius virpesius jų augimo stabdymui bei metabolitų kiekio mažinimui.

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos gimnazistė Greta Patkauskaitė už darbą „Kaštoninių keršasparnių (Cameraria ohridella) atbaidymas / naikinimas kvapiąja pelargonija (Pelargonium odoratissimum)“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė). Darbo tikslas – ištirti, koks kvapiosios pelargonijos poveikis kaštoniniams keršasparniams. Šie į kandis panašūs drugiai augalams tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje pridaro daug žalos: labai pažeidžiami lapai, mažėja sėklų svoris, fotosintezės produktų sandėliavimo talpa, reprodukcijos tikimybė. Tyrimu nustatyta, kad kaštonų lapai, paveikti kvapiosios pelargonijos ištrauka, yra mažiau pažeidžiami kaštononių keršasparnių ir yra žalesni nei nepaveikti ja. Taip pat, kad ištraukos veiksmingumas priklauso nuo ištraukos koncentracijos: kuo koncentracija didesnė – tuo ji efektyvesnė ir geriau atbaido kenkėjus. 

Šiemet ESJMK nacionaliniam etapui darbus pateikė 100 mokinių iš įvairių Lietuvos mokyklų. Konkurso metu buvo vertinamas pateikto darbo originalumas, moksliškumas, profesionalumas ir kruopštumas, tyrimo metodikos naujumas, savarankiškumas, darbo tęstinumas, darbo vizualinis pateikimas bei gebėjimas darbo tema diskutuoti su komisijos nariais. 

Nuo 1989 m Europos Komisijos organizuojamo ES jaunųjų mokslininkų konkurso tikslas – skatinti mokinius kurti mokslines idėjas, formuoti mokslinio mąstymo, tiriamojo darbo įgūdžius. Jame gali dalyvauti 14–20 metų amžiaus jaunieji mokslininkai. 

Lietuvos mokiniai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvauja nuo 1997 m. ir pastaraisiais metais pasiekia ypač gerų rezultatų. Praėjusiais metais Varšuvoje vykusiame konkurse Lietuvos atstovas Matas Navickas pelnė trečiąją vietą, Violetai Kalašinskaitei ir Monikai Orlovaitei skirtas specialusis Europos patentų biuro prizas. 2013 m. konkurso specialusis prizas skirtas Evaldui Misiukevičiui, o 2011 m. Helsinkyje vykusiame konkurse Povilas Kavaliauskas už mokslinį darbą apie musių pernešamas ligas tapo absoliučiai geriausiu ES jaunuoju mokslininku. Iš viso Lietuvos atstovai yra pelnę 14 apdovanojimų.

Nacionalinį konkurso etapą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Rėmėjas – leidykla „Šviesa“. 

Konkurso rezultatai

I vieta

Pirmosios vietos laimėtojai dalyvaus Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, vyksiančiame rugsėjo 17–22 d. Milane.

Žemo ir aukšto dažnio akustinių bangų poveikis mikromicetų struktūrai ir mikotoksinams
Ligija Andrijauskaitė, 12 kl.
Karolis Šikšnys, 12 kl.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija
Vadovė Valentina Rakužienė

Kaštoninių keršasparnių atbaidymas/naikinimas kvapiąja pelargonija
Greta Patkauskaitė, 11 kl.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija
Vadovė Valentina Rakužienė

ŽD virpesių įtaka sėklų dygimui ir augalo vegetacijai
Simonas Pranys, 12 kl.
Pijus Žagrakalys, 12 kl.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija
Vadovė Valentina Rakužienė

Aruodinio straubliuko elgesio modifikacija, panaudojant natūralius augalinius ekstraktus ir fizikinius veiksnius
Gabrielė Bumbulytė, 12 kl.
Lukas Petreikis, 12 kl.
Palangos senoji gimnazija
Vadovė Danguolė Baranauskienė

II vieta

Augalų ekstraktų antibakterinių savybių įvertinimas ir jų pritaikymas antibakterinio muilo gamybai
Indrė Akucevičiūtė, 11 kl.
Roberta Česokaitė, 11 kl.
Varėnos „Ąžuolo“ gimnazija
Vadovė Jolanta Žilionienė

Norą daug valgyti gali lemti ir genai: LEP ir POMC genų polimorfizmo tyrimas 
Agnė Žemgulytė, 11 kl.
Urtė Žitkevičiūtė, 11 kl.
LSMU vidurinė mokykla
Vadovė Alina Smalinskienė

Nitrozo pirimidinų antimikrobinio aktyvumo tyrimas
Rūta Prakapaitė, 11 kl.
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
Vadovas Povilas Kavaliauskas

Skirtingo bangų ilgio šviesos įtaka augalų augimui
Ieva Janiškevičiūtė, 11 kl. 
Julius Alešiūnas, 11 kl. 
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija
Vadovė Valentina Rakužienė

Deaminazių paieška metagenominiais metodais
Simonas Ašmontas, 12 kl. 
Ugnė Paulikaitė, 12 kl.
Neakivaizdinė jaunųjų biochemikų mokykla
Vadovė dr. Jonita Stankevičiūtė

III vieta

Fotomorfogenetiniai efektai skirtingos vegetacijos augalams
Gabrielė Samuolytė, 11 kl
Kauno r. Babtų gimnazija
Vadovė Vilma Pupkienė

Veiksniai lemiantys našlaitinės sanpaulijos mikroūglių regeneraciją in vitro  
Ieva Kuprytė, 8 kl.
Kauno jėzuitų gimnazija
Vadovė Loreta Latvienė

Virtualia realybe pagrįsti adaptyvūs reabilitaciniai žaidimai
Adomas Paulauskas, 10 kl.
Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija
Vadovė Renata Burbaitė

Neekstremalios dehidratacijos simptomų ir priežasčių nustatymas remiantis tyrimų, atliktų IOI 353 žmogaus kūno sudėties analizatoriumi, rodikliais 
Augusta Valentukevičiūtė, 12 kl.
Utenos Adolfo Šapokos gimnazija
Vadovė Violeta Karnickienė

Augalų išskirtų medžiagų priešgrybinio aktyvumo tyrimas
Agnė Orentaitė, 12 kl.
Indrė Sakatauskaitė, 12 kl.
Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija
Vadovė Daiva Paškauskienė

Sosnovskio barščių naikinimas, dengiant juoda polietileno plėvele
Deividas Jasinauskas, 11 kl.
Kauno VDU „Rasos“ gimnazija, 
Kauno moksleivių aplinkotyros centras
Vadovė Jolanta Šernienė

Paskatinamieji apdovanojimai

Lietuvių kalbos etiketas – pasisveikinimo ir atsisveikinimo formuluotės šiandienos kalboje
Erika Abromavičiūtė, 10 kl.
Emilija Obelienytė, 10 kl.
Kauno r. Kulautuvos pagrindinė mokykla
Vadovė Jolita Velžienė

Kas išperėjo viščiuką
Kasparas Mackevičius, 8 kl.
Jogilė Rimkevičiūtė, 9 kl.
Pasvalio r. Joniškėlio G. Petkevičaitės-Bitės gimnazija
Vadovė Angelė Urbonavičiūtė

Bioplastiku dengtų vaisių išsaugojimas naudojant mėlynąjį pelėsinį grybą 
Gabija Imbrasaitė, 9 kl.
Aleksandra Kriukelytė, 9 kl.
LSMU vidurinė mokykla
Vadovė Elena Juotkienė

Trąšų plėvelė
Ąžuolas Aukštuolis, 8 kl.
Evelina Šiaučiūnaitė, 11 kl.
Kauno VDU „Rasos“ gimnazija, 
Kauno moksleivių aplinkotyros centras
Vadovė Jolanta Šernienė

Galerija



Nuotraukos
 

© 2003-2017 ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas