Biomedicina

Atgal
 Atgal

BIOMEDICINA

Netinkamų laikymo sąlygų įtaka antibiotikų efektyvumui
Vidmantas Bieliūnas, 12 kl.
Andrius Orechovas, 12 kl.
Vilniaus Gabijos gimnazija
Vadovė Zosė Aškinienė

Ištirtas aplinkos ir cheminių veiksnių poveikis antibiotikams ir jų efektyvumui (kovai su bakterijomis), laikant juos netinkamomis sąlygomis. Amoksicilinas paveiktas veiksniais, artimais natūraliems, būnantiems netinkamo saugojimo metu. Užauginta bakterijų kolonija ir eksperimentiškai patikrintas modifikuoto antibiotiko poveikis. Lyginant modifikuoto antibiotiko poveikį su kontroliniu antibiotiku apskaičiuotas santykinis efektyvumo sumažėjimas. Pagal gautus duomenis pateiktos rekomendacijos, kokių sąlygų reikia antibiotikams laikyti.

Aspirinas – stebuklinga medžiaga?
Asta Dumbrauskaitė, 11 kl.
Vita Karoblytė, 11 kl.
Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija
Vadovė Gražina Suleimanova
Konsultantai Vaidotas Navickas, Virginija Ivanauskaitė

Aspirinas – vienas iš populiariausių vaistų visame pasaulyje, kurio kasmet suvartojama 40 000 tonų. Jis, nepaisant savo populiarumo, paprastumo ir teigiamų savybių, vartojamas nesaikingai, nors ir turi gana nemažai šalutinio poveikio reiškinių. O kaip aspirinas veikia mieles? Savo darbu mes norime atkreipti dėmesį į sveiką gyvenseną; ugdyti ir lavinti supratimą apie reakcijas, medžiagų kitimus, vykstančius mėgintuvėlyje, žmogaus organizme ir jį supančioje aplinkoje; skatinti visuomenę vartoti kuo mažiau cheminių vaistų; ištirti acetilsalicilo rūgšties poveikį mielių metabolizmui, įvertinti, ar bendras aspirino ir kavos poveikis yra kitoks nei vartojant šias abi medžiagas atskirai. Todėl mes sintetintiname acetilsalicilo rūgštį, tiriame, kaip mielės reaguoja į aspiriną iš vaistinės, į kavą, į susintetintą acetilsalicilo rūgštį, į kavą be kofeino, į aspiriną ir kavą kartu, palyginame gautus rezultatus, įvertiname mielių aktyvumą

Plazmidėse esančių chinolonų klasės antibiotikams atsparumą lemiančių genų paieška Lietuvoje iš klinikinių ir veterinarinių šaltinių išskirtose Escherichia coli ir Klebsiella pneumoniae enterobakterijose
Raminta Juškaitė, 12 kl.
Vilniaus Žirmūnų gimnazija
Vadovė Edita Sužiedelienė, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto biochemijos ir biofizikos katedros profesorė
Konsultantas Justas Povilonis, doktorantas

Chinolonai – sintetinių antibiotikų klasė, plačiai naudojama medicinoje ir veterinarijoje, tačiau pastaraisiais metais ypač didelis chinolonų vartojimas terapiniais ir prevenciniais tikslais lėmė didelį bakterijų atsparumo chinolonams išplitimą. Pastarųjų metų tyrimai liudija ir apie atsparumą chinolonams sąlygojančių plazmidėse esančių qnrA, B, S, qepA ir aac(6‘)Ib-cr genų paplitimą tarp Gram-neigiamųjų bakterijų Šio darbo tikslas – nustatyti, palyginti ir įvertinti atsparumą chinolonų klasės antibiotikams lemiančių plazmidėse esančių genetinių determinančių paplitimą tarp Lietuvoje iš gyvūnų ir žmonių klinikinės medžiagos išskirtų chinolonams atsparių patogeninių E. coli ir K. pneumoniae padermių. Buvo ištirtos 155 nesikartojančios chinolonams atsparių bakterijų padermės iš žmonių (n=23 E. coli, n=33 K. pneumoniae) ir naminių gyvulių (n=99 E. coli) klinikinės medžiagos. qnrA, B, S ir aac(6’)Ib-cr genų paieška atlikta naudojant daugines ir įprastąsias polimerazinės grandinės reakcijas (PGR). aac(6’)Ib-cr ir aac(6’)Ib aleliams atskirti atlikta PGR produktų restrikcinė analizė.

Pacientų, sergančių amžine geltonosios dėmės degeneracija, atsitiktinės imties žmonių ir šeimos genealoginio genetinio medžio klinikinės reikšmės vertinimas pagal matrikso metalo proteinazės 3 geno promotoriaus srities–1171 mutaciją
Gintarė Kumžaitė, 12 kl.
Aistė Slavinskaitė, 11 kl.
Kauno technologijos universiteto gimnazija
Vadovė Rasa Liutkevičienė
Konsultantė Vaiva Lesauskaitė

Matrikso metalo proteinazės (MMP) sudaro didelę nuo Zn ir Ca jonų priklausomą proteinazių šeimą, kurių pagrindinė funkcija yra tarpląstelinio jungiamojo audinio ardymas, vykstantis tiek fiziologinėmis sąlygomis, tiek ir patologinės audinių remodeliacijos metu. MMP-3 geno polimorfizmas gali būti svarbus faktorius tiek dalyvaujant kraujagyslių remodeliacijoje, tiek sąlygojant arterijų sustandėjimą. MMP-3 ekspresija priklauso nuo geno promotoriaus 5A/6A polimorfizmo. Didesnis 5A alelių skaičius lemia didesnę MMP-3 ekspresiją. Todėl šio tyrimo tikslas nustatyti, ar yra ryšys tarp matrikso metalo proteinazės-3 geno promotoriaus 5A/6A polimorfizmo ir pradinės amžinės geltonosios dėmės degeneracijos (AGDD) atsiradimo. Amžinė geltonosios dėmės degeneracija buvo klasifikuojama pagal AREDS klasifikaciją.

Veiksnių, turinčių įtakos fermentų veiklai, nustatymas
Aurita Vaidalauskytė, 9 kl.
Karolina Zakarauskaitė, 9 kl.
Kauno r. Kulautuvos vidurinė mokykla
Vadovė Kolomba Bulotienė

Fermentai – tai biocheminių reakcijų katalizatoriai. Seilėse yra fermentas amilazė, kuris skaido krakmolą iki maltozės, ir fermentas maltazė, kuris skaido maltozę iki gliukozės. Šių fermentų itin gausu žmogaus, kiaulės ir šuns seilėse. Kitų naminių gyvulių seilėse jų yra labai mažai. Darbe nagrinėjama, kaip žmogaus seilių fermentų veikla skaidant krakmolą priklauso nuo temperatūros ir terpės pH. Pateikiamos išvados.

ApoE geno polimorfizmo sąryšio su plazmos lipidais įvertinimas: Kauno miesto gyventojams ir šeimos nariams
Giedrė Banevičiūtė, 12 kl.
Rasa Smalinskaitė, 11 kl.
Kauno „Santaros“ gimnazija, VU partnerė
Vadovas Vacis Tatarūnas
Konsultantė Vaiva Lesauskaitė

Lipidai įeina į visų žmogaus organizmo ląstelių ir jų dalių sudėtį ir jų būtinai reikia gauti su maistu, tačiau per didelis riebalų kiekis maiste skatina aterosklerozės ir onkologinių ligų vystymąsi. Apolipoproteino E (ApoE) geno polimorfizmas yra širdies ir kraujagyslių ligų žymuo. Tyrimo tikslas – ištirti Kauno miesto gyventojų ir savo šeimos trijų kartų ApoE geno polimorfizmą ir lipidus ir nustatyti ryšį tarp ApoE geno trijų alelių (?2, ?3, ?4) ir lipidų koncentracijos kraujyje. Išskirti Kauno miesto atsitiktinės imties asmenų ir konkrečios trijų kartų šeimos 6 asmenų periferinio kraujo leukocitų DNR. Nustatyti ApoE genotipai atlikus realaus laiko polimerazės grandininę reakciją.

Fitoncidų poveikis vienaląsčiams
Ula Peičiūtė, 9 kl.
Ugnė Jakubauskaitė, 9 kl.
Kauno r. Kulautuvos vidurinė mokykla
Vadovė Kolomba Bulotienė

Daugelis mokslininkų jau seniai pastebėjo, kad augalai išskiria ypatingas lakiąsias medžiagas – fitoncidus. Buvo nustatyta, kad fitoncidai gali nužudyti daugelį mikrobų, kai kuriuos pirmuonis (infuzorijas), net vabzdžius ar stambesnius gyvius. Tyrinėjome, kokį poveikį fitoncidai turi vienaląsčiams. Paruošėme spygliuočių (kadagio, pušies ir eglės) spyglių preparatus. Ilgindami atstumą tarp vienaląsčių ir spyglių preparatų, stebėjome, per kokį laiką vienaląsčiai žūva. Taip pat stebėjome fitoncidų poveikį vienaląsčiams esant skirtingai fitoncidų koncentracijai. Nustatėme, kad kadagio išskiriami fitoncidai greičiausiai ,,nužudo“ vienaląsčius. Taip pat įtakos poveikiui turi atstumas – kuo jis didesnis, tuo mažesnis fitoncidų poveikis. Manome, kad fitoncidus reikėtų naudoti patalpose, kur susiburia daug žmonių, ypač tada, kai sergamumas padidėja. Tai sumažintų užsikrėtimo galimybę.

Pelėsinių grybų įvairovė ir atsparumas ekologiškoms priemonėms Šiaulių Didždvario gimnazijoje
Greta Bacionytė, 12 kl.
Šiaulių Didžvario gimnazija
Vadovė Tatjana Iznova

Pelėsinių grybų poveikis žmonių sveikatai dažnai kelia žmonių susidomėjimą. Jau nustatyta, kad viename kvadratiniame metre oro gali būti net 500 įvairių grybų sporų, kurios gali sukelti alergijas ir kitas kvėpavimo takų ligas. Šiuo tyrimu siekta nustatyti, kokios pelėsinių grybų rūšys aptinkamos mokykloje – vietoje, kur šiuolaikinis jaunimas praleidžia itin daug laiko, – bei ištirti, ar įmanoma juos naikinti naudojant ekologiškas, neigiamo poveikio žmonių sveikatai nesukeliančias priemones.

Antibakterinių preparatų veikimo tyrimas
Gediminas Vasiliauskas, 12 kl.
Andrius Jakovlevas, 12 kl.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija
Konsultantė Danutė Aleksonienė

Paprastai reikia ilgai laukti, iki pasireiškia vaistažolių poveikis, tačiau to galima išvengti išskiriant eterinius aliejus arba gaminant vandeninius tirpalus, kurie išlaiko vaistažolėms būdingas gydomąsias savybes. Šios medžiagos gali būti lengvai panaudojamos baktericidinių vaistų gamyboje. Taigi, sudaroma puiki alternatyva sidabro antibakteriniams gaminiams. Šiame moksliniame darbe tiriamos plačiai žinomos vaistažolės (iš jų išskirtos veikliosios medžiagos), sidabro preparatai bei lyginamas jų veikimas. Nagrinėjamos vaistažolių veikliųjų medžiagų pritaikymo galimybės farmacijoje.

Elektra prieš vėžį: in vitro
Aistė Baleišytė, 12 kl.
Kauno technologijos universiteto gimnazija
Vadovas Gintautas Saulis, VDU Gamtos fakulteto profesorius

Elektrochemoterapija – efektyvus būdas kovoti su vėžiu, kai įprastos priemonės neduoda teigiamų rezultatų. Eksperimentai buvo atliekami su dviejų kultūrų ląstelėmis: Kinijos žiurkėno kiaušidžių CHO ir pelės hepatomos MH-22A. Darbo tikslas – ištirti elektroporacijos ir vaisto bleomicino sinergetinį poveikį navikinių ląstelių gyvybingumui, temperatūros įtaką ląstelių membranos pralaidumui bei atlikti porų išnykimo tyrimus. Darbas buvo atliekamas dvejus metus, ląstelių gyvybingumas buvo nustatomas pagal jų kolonijų formavimosi efektyvumą.

Galvijų leukemijos viruso specifinių antikūnų tyrimas
Greta Abaravičiūtė, 11 kl.
Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija
Elžbieta Gradauskaitė, 10 kl.
Vilniaus licėjus
Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras
Vadovė Julija Baniukevič

Mūsų darbas yra susijęs su galvijų leukemijos viruso (GLV) specifiniais antikūnais. Darbo metu antikūnai ir jų fragmentai buvo charakterizuojami atliekant vienkryptę elektroforezę frakcionuojančiame gelyje denatūruojančiomis sąlygomis (SDS-PAGE). Pasitelkus šiuolaikines ir naujausias technologijas, t.y. paviršiaus plazmono rezonanso (toliau – PPR) analizatorių, buvo tiriamas natyvių ir skaldytų antikūnų imobilizavimo aukso paviršiuje efektyvumas. Šiuos antikūnus planuojama panaudoti GLV imunoanalizinėms sistemoms, t.y. imuniniams jutikliams, kurti, kas leistų greitai, tiksliai ir efektyviai aptikti šį virusą.

Garso bangų įtaka augulų augimui ir vystymuisi
Laura Girčytė, 9 kl.
Tautvydas Lubys, 9 kl.
Palangos „Baltijos“ pagrindinė mokykla
Vadovė Danguolė Baranauskienė

Darbo tikslas – nustatyti garso poveikį augalų augimui ir vystymuisi. Eksperimentas atliktas mokyklos laboratorijoje. 3 rūšių augalai (pipirnės, tagetės ir pomidorai) auginti fitotronuose. Eksperimentui imtos 4 tų pačių augalų grupės ir kasdien po 15 min. veiktos skirtingo dažnio vienodo stiprumo garso bangomis (15000 Hz ; 5000 Hz ; 400 Hz). Viena grupė (kontrolė) auginta įprastomis sąlygomis. Atlikta gautų duomenų statistinė analizė.

Piridino N-oksido dariniai – potencialūs antibakteriniai ir priešgrybeliniai vaistai
Guoda Radavičiūtė, 12 kl.
Vaiva Radavičiūtė, 11 kl.
Kauno technologijos universiteto gimnazija
Vadovė Vilma Petrikaitė
Konsultantas dr. Jonas Šarlauskas, Biochemijos institutas

Infekcinės ligos ir toliau lieka viena svarbiausių sveikatinimo problemų visame pasaulyje ir Lietuvoje. Ypač aktuali racionalaus priešmikrobinių vaistų vartojimo problema, nes įvairiose srityse intensyviai vartojami priešmikrobiniai vaistai skatina atsparių mikroorganizmų selekciją ir vešėjimą. Todėl svarbu kurti naujus efektyvesnius antiinfekcinius junginius. Šio darbo tikslas – ištirti naujų piridino N-oksido darinių antimikrobinį ir priešgrybelinį aktyvumą ir įvertinti jų struktūros bei aktyvumo ryšį. Tyrimai atlikti in vitro, panaudojant serijinio skiedimo standžiose terpėse metodiką. Nustatyta, kad piridino N-oksido darinys, turintis 4-(para) padėtyje nitrogrupę, iš visų tirtų junginių yra aktyviausias. Jo minimali slopinančioji koncentracija yra 50 µg/ml prieš Pseudomonas aeruginosa ir Enterococcus faecalis, kitus mikrobus šis junginys veikė dar mažesnės koncentracijos.

Naminių musių (Musca domestica) platinami pūlinių-uždegiminių infekcijų sukėlėjai ir jų atsparumas antimikrobiniams preparatams
Povilas Kavaliauskas, 10 kl.
Kauno Vinco Kudirkos vidurinė mokykla
Vadovė dr. Rita Plančiūnienė
Konsultantė Rasa Grigaitė, Kauno medicinos universitetas, Mikrobiologijos katedra

Žinoma, kad naminės musės gali pernešti ir platinti pavojingus infekcinių ligų sukėlėjus. Tačiau musės niekur nelaikomos sąlyginai patogeninių mikroorganizmų platintojomis. Šio darbo tikslas buvo įvertinti pūlinių-uždegiminių infekcijų sukėlėjų (Kleipsiella spp., Staphylococus aureus) paplitimo dažnį tarp naminių musių (Musca domestica) ir išskirtų padermių atsparumą antimikrobiniams preparatams. 2008-2009 m. mokyklos ir gyvenamosiose patalpose buvo surinkta, identifikuota ir tirta 130 musių (Musca domestica). Nustatėme, kad 15% musių buvo kolonizuotos S. aureus padermių, atsparių oksacilinui. 5 padermėms buvo nustatytas mec A genas ir jos įvardytos kaip MRSA (methicillin resistant S. aureus). Įvertinus išskirtas Klebsiella spp., 5 padermės (3,8%) pasižymėjo dauginiu atsparumu beta-laktaminiams antibiotikams, aminoglikozidams ir fluorokvinolonams. Įvertinus jų MSK (minimalios slopinančios koncentracijos) reikšmes, nustatyta, kad šis atsparumas dalinai susijęs su plataus spektro beta-laktamazių sinteze. Išvada: naminės musės gali platinti pūlinių - uždegiminių infekcijų sukėlėjų padermes, kurios yra atsparios daugeliui antimikrobinių preparatų, rekomenduojamų gydymui.

 

© 2003-2017 ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas